Únor 2023
Posílili jsme tým MAS Pošumaví o nové pracovníky, kteří mají za úkol v rámci tříletého období naplňovat vize a cíle projektu Podpora komunitních a sociálních aktivit na území MAS Pošumaví.
V novém týmu jsme reflektovali připravený projekt a rozpoutali jsme diskuzi o tom, kdo jsme, co chceme, co nás motivuje a jaké konkrétní kroky spolu chceme udělat proto, aby byl projekt úspěšný a naše počiny byly udržitelné.
V začínajícím projektu jsme se s týmem setkali poprvé on-line; hlavním tématem bylo vzájemné představení a domluva ohledně pravidelných porad (v průběhu měsíce individuálně, každý měsíc on-line, každé čtvrtletí osobně).
Začali jsme se vzdělávat v nejrůznějších metodických přístupech komunitní práce a pod záštitou organizace Rosteam jsme vstoupili do bloku několika navazujících jarních kurzů komunitní práce.
Dále se část pracovního týmu vzdělává v oblasti paliativní péče u Nadace Abakus.
Začali jsme se setkávat s poskytovateli služeb vč. sociálních odborů na území Sušicka, Klatovska, Domažlicka a Horažďovicka za účelem komunitního plánování sociálních služeb.
Pro účel podpory jsme navázali na předchozí šetření potřeb v pošumavských obcích a začali jsme plánovat dílčí kroky projektové práce. Písemně jsme oslovili všech 99 starostů členských obcí MAS Pošumaví s konkrétními náměty pro společné komunitní a sociální aktivity.
Začali jsme spolupracovat s vybranými komunitami intenzivněji (mj. s cílem vytvářet sdílené příklady dobré praxe pro celé území MAS Pošumaví).
Navázali jsme spolupráci s pracovníky dobrovolného svazku obcí Horažďovicko; proběhlo společné setkání, při kterém jsme projednávali komunitní plánování sociálních služeb a cíle a postupy komunitní práce/komunitních projektů; získali jsme zde novou členku pracovního týmu specializující se na rozvoj daného mikroregionu (do srpna 2023).
Naplánovali jsme termín březnového setkání aktérů komunitního plánování sociálních služeb na území ORP Horažďovice (poskytovatelů sociálních služeb, vedení obcí a sociálních odborů, dobrovolného svazku obcí Horažďovicko a zástupců Krajského úřadu Plzeňského kraje) za účelem stanovení akčního plánu pro rok 2023 a projednání rozvoje sociálních služeb v území na krajské úrovni.
Navázali jsme komunikaci s již uskupenou komunitou rodičů (maminek na rodičovské dovolené) z Pošumaví, kteří mají zájem o podporu při realizaci vzdělávacích seminářů v oblasti všestranného rozvoje dětí.
Vznikla prvotní databáze kontaktů na neformální pečující.
Navázali jsme komunikaci s maminkami z Pošumaví, které chtějí usilovat o vznik nové služby komunitního charakteru (typu chráněného bydlení) pro své dospělé děti se zdravotním postižením.
Začali jsme aktivně vyhledávat klienty v paliativní péči a konzultovat s nimi naši podporu; začali jsme navazovat komunikaci s odbornou veřejností (s osobami pro péči o pozůstalé, fyzioterapeuty, psychoterapeuty aj.) a propojovat odborníky s klienty v paliativní péči.
Začala se rodit myšlenka pilotního webu Spolu v Pošumaví.
Střípky fotografií z realizovaných aktivit
Návštěva Práchně pracovníky MAS Pošumaví
Prácheň se stala prvním tématem pro komunitní aktivity projektu
Představení všech aktivit projektu na MěÚ v Horažďovicích
Naše aktivity v médiích
Aktivity projektu např. v Horažďovickém obzoru ZDE