Komunita Prácheň: Mezigenerační spolupráce a aktivní senioři v Horažďovicích, na Práchni, ve Velkých Hydčicích, Boubíně a Veřechově
Komunita znovu hodnotila rok 2024 a plánovala sousedské akce na rok 2025 na Práchni a pod Práchní. Pojmenovávali jsme si dary, které chce komunita sousedům a Práchni dát (nejvíce se zmiňoval osobní čas).
Rozvíjeli jsme spolupráci s lídry v komunitě, se seniory a DPS Horažďovice a připravovali jsme se na setkání v březnu.
Dále jsme se vzdělávali v metodice komunitní práce pod Nadací Partnerství a připravovali jsme projekt pro Velké Hydčice (kromě jiného jsme intenzivně plánovali letní příměstský tábor a další aktivity s obyvateli Velkých Hydčic, Boubína a Veřechova).
Aktivní rodiče Klatovsko
Aktivní rodiče uspořádali společný výjezd do Plzně a návštěvu Techmánie. Dále se sešli v indoorové herně Cirkus v Klatovech.
V únoru se znovu po dlouhé době sešla svépomocná skupina rodičů dětí s postižením na Sušicku. Hostem byla Ing. Štěpánka Brabcová, ředitelka Charity Sušice. Seznámila nás s novinkami v jejich odlehčovacích službách, kde proškolují pracovníky pro práci s dětmi s postižením tak, aby mohli služby poskytovat i s ohledem na specifika této cílové skupiny. Debata byla přátelská a velmi si ceníme za otevřeného a přátelského přístupu paní ředitelky. Narazili jsme také na potřeby už dospělých dětí, kteří vzhledem ke svému postižení v Sušici těžko shánějí zaměstnání a jejich možnosti žít samostatný život jsou mizivé.
V Sušici se také v polovině února sešla skupina zástupců sociálně aktivizačních služeb Berkana Domažlice a Eliseus, z. s., MAS Pošumaví, spolku Spolu na Sušicku, z. s. a ředitele ZŠ T.G. Masaryka v Sušice k možnostem spolupráce a k možnosti vzniku speciální třídy pro děti s narušenou komunikační schopností, především s PAS v Sušici.
Připravovali jsme se na akci, která proběhne dne 19. března 2025 v prostorách ZŠ T.G.M. v Sušici. Bude se jednat o informativní setkání ředitele školy s rodiči dětí s narušenou komunikační schopností, k možnosti vzniku speciální třídy. Schůzky se zúčastní také zástupkyně Rané péče Diakonie CCE, Berkana a Spolu na Sušicku, z. s. Cílem je informovat rodiče o možnostech, zjistit aktuální potřeby a dát zúčastněným prostor se potkat a poznat i další zdroje podpory, kterou mohou rodiče na území ORP Sušice využít.
Homesharing v Pošumaví slaví první rok fungování. Proškolujeme dobrovolníky – hostitele, kteří se mohou stále hlásit. Hostitelé získávají podporu Místní akční skupiny Pošumaví a absolvují školení v Praze pod vedením organizace Děti úplňku, na jehož závěr obdrží osvědčení. Homesharing spočívá v pravidelných setkáváních hostitelů s dětmi s hendikepem, kde hlavní roli hrají čas a ochota sdílet společné chvíle. V loňském roce se hostitelská příprava v Praze konala třikrát a do každého kurzu se podařilo zapojit jednu zájemkyni. Aktuálně se programu účastní tři hostitelky. Naším cílem je do konce roku 2026 propojit alespoň pět rodin.
V ostatních aktivitách jsme se připravovali na jarní akce, základní činnost probíhala stejně jako v předchozích měsících.
Setkání komunity Prácheň, která se přeformovala ve spolek Prácheň žije!
Členové komunity Prácheň. Mezi nimi účastník vzdělávání v komunitní práci.
Členové komunity Prácheň se starostou města Horažďovice.
Únorové setkání svépomocné skupiny v Sušici
Účastníci svépomocné skupiny Sušice
Členové komunity KÁMOŠ a jejich výlet do Plzně
Komunita KÁMOŠ: Techmánie
Komunita KÁMOŠ: Techmánie
Komunita KÁMOŠ: Techmánie
Komunita KÁMOŠ: Cirkus
Komunita KÁMOŠ: Cirkus
Komunita KÁMOŠ: Cirkus