Uspořádali jsme první setkání aktérů horažďovické komunity na Práchni, kde jsme reflektovali realizované dotazníkové šetření a témata navržená místními aktéry jako vhodná ke spolupráci, shodli jsme se na tématu "oživování Práchně"; s ohledem na místní kontext jsme upřeli pozornost na oživování Práchně prostřednictvím edukace a osvěty, začali jsme plánovat kroky k naplnění komunitního projektu.
Uspořádali jsme první veřejné setkání ve Velharticích, kam byli pozváni obyvatelé ústně a prostřednictvím letáků vhozených do schránek; na setkání se téměř 40 občanů shodlo na tom, že chtějí společně kultivovat veřejný prostor ve Velharticích (do budoucna chtějí v sousedské spolupráci zlepšovat prostory zelených ploch, sportovního areálu, popř. náměstí, a dále se chtějí společně pravidelně potkávat, veřejně diskutovat témata v obci a participovat na jejich řešení); ve Velharticích jsme získali novou posilu projektového týmu pro komunitní práci.
Navázali jsme na únorové vzdělávání v Rosteam a dále jsme se zlepšovali v metodice komunitní práce; v dubnu jsme se věnovali tématům rámování a definování cílů komunitní práce, ukotvení komunitní práce v uschopňujícím přístupu, fáze komunitní práce, pojmosloví komunitní práce, jak představit metodu komunitní práce aktérům, postupy komunitní práce, mapování kontextu komunity, témata v komunitní práci, veřejné setkání a jeho principy, aktivizace komunity, potřeby a motivace v komunitní práci.
Komunitní pracovnice se propojily s pracovnicemi Rosteam, Agentury pro sociální začleňování a Fakulty sociálních studií Ostravské univerzity, kde získaly on-line metodickou podporu pro konkrétní postupy komunitní práce v členských obcích MAS Pošumaví; společeně naplánovaly průběh veřejných schůzek ve Velharticích a v Horažďovicích.
Začali jsme připravovat on-line a osobní veřejná setkání s poskytovateli služeb na Sušicku, Klatovsku, Horažďovicku a Domažlicku, určená pro rodiny pečující o děti a dospělé se zdravotním postižením, s cílem propojit pečující s poskytovateli služeb, představit rodinám stávající sociální služby (osobní asistence, raná péče, denní stacionář, sociálně aktivizační služba aj.), zmapovat aktuální potřeby, vytvořit databázi pečujících a společně diskutovat nad možnostmi zajištění potřebných služeb.
Setkali jsme se se zástupkyní Stacionáře Kvítek pro osoby s postižením v Klatovech za účelem projednání potřeby provozování chráněného bydlení pro osoby s postižením na Klatovsku.
Zúčastnili jsme se setkání v rámci komunitního plánování sociálních služeb v Horšovském Týně, kde jsme prezentovali projekt Podpora komunitních a sociálních aktivit na území MAS Pošumaví (zejm. homesharing).
Připravili jsme dotazník pro neformální pečující na území MAS Pošumaví mapující potřebnost sociálních a dalších služeb pro pečující rodiny; dotazník jsme následně rozeslali cílovým skupinám.
V aktivitě podpora neformální péče na Kdyňsku jsme uspořádali schůzky ohledně strategie při náboru nových klientů a následné péče o ně; společně se zaměstnanci Doma ve Kdyni a v návaznosti na projekt Pro všechny jsme vytipovávali nové neformální pečující a vytvářeli jsme propagační materiály.
Pracovali jsme na osvětě a propagaci homesharingu (např. na letáku, na komunikaci a spolupráci s lokálními a národními médii, prostřednictvím osobního předávání informací v rodinách a u potencionálních zájemců), dále jsme připravovali potřebné dokumenty, mapovali jsme potřeby v Pošumaví, zabývali jsme se otázkou cílových skupin a navazovali jsme sítě s primárními rodinami a dobrovolníky, kteří by se chtěli do homesharingu zapojit.
S realizačním týmem projektu Podpora komunitních a sociálních aktivit na území Pošumaví jsme se setkali on-line; hlavním tématem setkání bylo sdílení nových zpráv z terénu a projednání webu Spolu v Pošumaví.
Opět jsme se zabývali evaluací projektu Podpora komunitních a sociálních aktivit na území MAS Pošumaví, pracovali jsme na pilotním webu Spolu v Pošumaví (stále jsme se zaměřovali na cíle, strukturu a obsah webových stránek), naplňovali jsme publicitu v rámci nejrůznějších médií (např. webové stránky MAS Pošumaví, Facebook MAS Pošumaví, Horažďovický Obzor, Klatovský deník, Sušické noviny, Zpravodaj Kdyňsko aj.) a věnovali jsme se péči o projektový tým.
Vzdělávání v metodice komunitní práce u organizace Rosteam
Zahájení projektu oživování historické Práchně místními obyvateli
Shrnutí dotazníkového šetření a reflexe komunitních témat na Práchni