Červen 2023
V Klatovech jsme uspořádali setkání MAS Plzeňského kraje, které realizují projekty OPZ+; na setkání jsme sdíleli zkušenosti z realizovaných komunitních a sociálních aktivit, dále jsme si povídali se zástupci odboru sociálních věcí Krajského úřadu Plzeňského kraje o plánovaných činnostech úřadu v oblasti sociálních služeb, o zjištěných sociálních potřebách v regionech v souvislosti s realizovanými projekty OPZ+ a o dotačních možnostech pro komunity v obcích.
V červnu jsme dokončili jednotný formulář pro evaluaci aktivit projektu Podpora komunitních a sociálních aktivit na území MAS Pošumaví a diskutovali jsme ho nejen uvnitř realizačního týmu, ale rovněž s kolegy, kteří realizují projekty OPZ+ v Plzeňském kraji.
Setkání realizačního týmu proběhlo on-line; hlavním tématem bylo sdílení zpráv z terénu a evaluační formulář.
Navštívili jsme starostu obce Rabí, kde jsme diskutovali možnosti vybudování chráněného bydlení v obci a dotační možnosti opravy objektu pro tento účel, dále jsme uvažovali nad provázáním záměru s již dříve zjištěnou potřebností dané sociální služby na Klatovsku; předali jsme zástupci obce informace o postupu vytváření potřebné služby a společně jsme naplánovali další postup práce.
Na Horažďovicku jsme se průběžně setkávali s místní komunitou a aktéry v oblasti komunitní spolupráce na projektu "oživování Práchně" a systematicky jsme postupovali k naplnění dílčích cílů komunitního projektu; komunitu jsme začali pomalu uschopňovat v přebírání odpovědnosti za naplánované výstupy; dále jsme sbírali kontakty na místní obyvatele a rozšiřovali adresář pro komunitní pracovnici z daného mikroregionu; proběhlo několik společných setkání komunity a aktérů za účelem společné tvorby výstupů komunitního projektu (např. jsme dvakrát společně vystoupali z Horažďovic na Prácheň, poprvé s aktéry a mládeží z Pionýrské skupiny Otaváci, podruhé s žáky ZŠ Blatenská atd.); dále jsme podpořili navázání komunikace horažďovické komunity s pracovníky Nadace Via za účelem dovršení komunitního projektu místních obyvatel; v Horažďovicích jsme na základě podnětů z řad místních obyvatel a aktérů začali plánovat další podzimní projekty spolupráce.
Ve Velharticích jsme se sešli s menší pracovní skupinou, která řeší zkvalitnění místa pro setkávání s komunitním ohništěm vedle sportovního areálu, zde jsme vytvářeli akční plán práce a rozdělovali jsme si úkoly; dále jsme získali dotaci na komunitní výsadbu tzv. panské louky z Krajského úřadu Plzeňského kraje (dotace, jejímž zpracovatelem a příjemcem je obec Velhartice, se týká výhradně pořízení sazenic); naplánovali jsme postup práce na další čtvrtletí a letní veřejná setkání.
Realizované aktivity v rámci projektu Podpora komunitních a sociálních aktivit na území MAS Pošumaví a dosavadní výstupy realizačního týmu jsme prezentovali na setkání výkonné rady a valné hromady MAS Pošumaví.
Realizační tým jsme posílili o novou pracovnici v oblasti podpory komunitní spolupráce aktivních rodičů na území MAS Pošumaví (navázali jsme na předchozí aktivitu setkání maminek na rodičovské dovolené z Pošumaví, které mají zájem o setkávání a společné vzdělávání v oblasti všestranného rozvoje dětí).
Podruhé jsme navštívili Mezigenerační a dobrovolnické centrum Totem, z.s. v Plzni, kde jsme projednávali možnosti spolupráce s MAS Pošumaví a podzimní realizaci společné komunitně-dobrovolnické aktivity.
Průběžně jsme vyhodnotili dotazníky realizovaného šetření potřeb neformálních pečujících, kteří aktuálně chtějí především informace o dostupných službách pro děti se zdravotním postižením; naše databáze kontaktů na neformální pečující se v červnu dostala k číslu 70 osob.
Ve Kdyni jsme uspořádali setkání neformálních pečujících, jehož cílem bylo zejména společné seznámení pečujících, sdílení společných potřeb a témat v oblasti podpory uvnitř svépomocné skupiny; skupina se dohodla, že se bude scházet pravidelně jednou za měsíc.
Ve spolupráci s Charitou Horažďovice a pracovnicemi sociálního odboru MěÚ Horažďovice jsme šířili informace o podpoře v paliativní péči pro horažďovické občany a lékaře; dále jsme se sešli se zástupci Charity Sušice, kde jsme mimo jiné šířili informace a letáky pro paliativní péči.
V podpoře homesharingu jsme se zabývali (kromě realizace mediální kampaně a průběžné tvorby databáze kontaktů na primární rodiny a dobrovolníky) přípravou přednášek pro cílovou skupinu; proběhl rozhovor s primární rodinou z Klatov s reportérkou z Českého rozhlasu Plzeň.
Podařilo se nám získat informace o dalších možnostech financování komunitních aktivit přímo v obcích, začali jsme podporovat jednotlivé komunity k vytváření vlastních projektů spolupráce, čerpání grantů na komunitní projekty a další vzdělávání v metodických přístupech komunitní práce; v červnu jsme šířili nabídku Nadace Partnerství ohledně možnosti vstupu do Akademie Hybatelů komunit a čerpání až 100 000 Kč na vlastní projekt pro krajinu a místní komunitu a dále také naši nabídku podpory v oblasti podpory komunitních (a sociálních) aktivit v obcích, v následujících měsících v tomto sdílení informací a síťování komunitních lídrů v rozsáhlém území MAS Pošumaví chceme pokračovat.
Dále jsme pracovali na pilotním webu Spolu v Pošumaví, naplňovali jsme publicitu v rámci nejrůznějších médií (např. webové stránky MAS Pošumaví, Facebook MAS Pošumaví, Horažďovický Obzor, Klatovský deník, Sušické noviny, Zpravodaj Kdyňsko, Rádio Z, Český rozhlas Plzeň aj.) a věnovali jsme se péči o projektový tým.
Střípky fotografií z realizovaných aktivit
Klatovské setkání MAS Plzeňského kraje, které realizují projekty OPZ+
Setkání se starostou Rabí k záměru vybudování chráněného bydlení
Starosta Rabí ukazuje možnou zahradu pro chráněné bydlení
Práce s žáky ZŠ Blatenská v rámci komunitního projektu pod Práchní
Horažďovická mládež se spolupodílí na výukové hře místní komunity
Setkání se zástupci Mezigeneračního a dobrovolnického centra Totem v Plzni
Setkání malé pracovní skupiny ke komunitnímu ohništi ve Velharticích
První supervize realizačního týmu v aktivitě homesharingu
Adaptační průvodkyně a lektorka v homesharingu se supervizorkou
Naše aktivity v médiích
článek o aktivitě podpory maminek, které usilují o vznik chráněného bydlení na Klatovsku pro své postižené děti v Klatovském deníku ZDE
záznam z rozhovoru s rozhlasovým reportérem Martinem Karlíkem z rádia Z o komunitním oživování Práchně nad Horažďovicemi ZDE
aktivita homesharingu, která je realizovaná ve spolupráci s organizací Modrý kos, byla prezentovaná reportáži Českého rozhlasu Plzeň ZDE