Březen 2023
Setkali jsme se s maminkami z Pošumaví, které usilují o vytvoření chráněného bydlení na Klatovsku; maminky sdílely své starosti a potřeby; společně jsme diskutovali proces vzniku nové sociální služby, naplánovali jsme, že skupinu maminek začneme doprovázet a síťovat na patřičné úřady.
Setkávali jsme se s poskytovateli služeb a vedoucími sociálních odborů na území Sušicka, Klatovska, Domažlicka a Horažďovicka za účelem diskuze o komunitním plánování sociálních služeb; uspořádali jsme setkání k sociální oblasti na MěÚ Horažďovice, kde byl představen projekt Podpora komunitních a sociálních aktivit na území MAS Pošumaví, byly diskutovány potřeby obyvatel a potřeba rozvoje sociální oblasti pro komunitní plánování na krajské úrovni, vybírali jsme aktivity z komunitního plánu pro realizaci v roce 2023 (tvorba akčního plánu rozvoje sociálních služeb na Horažďovicku pro rok 2023).
Účastnili jsme se setkání v rámci komunitního plánování sociálních služeb na Domažlicku.
Ve Kdyni jsme realizovali veřejné setkání neformálních pečujících z Kdyňska, kteří se starají o člena domácnosti se zdravotním postižením; naším cílem je vytvořit z účastníků svépomocnou skupinu neformálních pečujících (realizace veřejného setkání zahrnovala přípravu zvacího letáku a samotného setkání; součástí setkání byla příprava metodického plánu vzniku svépomocných skupin).
Na Horažďovicku jsme zahájili mapování kontextu místní komunity, osobně jsme zkontaktovali téměř 40 aktérů komunitního života, získali jsme potřebné kontakty a sítě na místní obyvatele a realizovali jsme šetření jejich potřeb; se starostou města Horažďovice jsme natočili rozhovor o chystaném komunitním projektu a začali jsme ho šířit mezi místní veřejnost; začali jsme se zabývat myšlenkou upořádání první společné akce pro aktéry komunity.
Zahájili jsme komunitní práci ve Velharticích, kde vyvstala potřeba z řad zastupitelů obce a některých občanů zabývat se péčí o veřejnou zeleň ve spolupráci s místními obyvateli; podpořili jsme obec ve zpracování žádosti o menší dotaci z Krajského úřadu Plzeňského kraje na úpravu vybrané lokality, která má být upravena ve spolupráci s místní komunitou; začali jsme připravovat první veřejné setkání pro obyvatele Velhartic.
S komunitou maminek z Pošumaví, které se zabývají všestranným rozvojem dětí, jsme komunikovali ohledně možné podpory jejich pravidelného osobního setkávání.
Intenzivně jsme začali komunikovat s českými organizacemi, které se zabývají homesharingem (především Děti úplňku), se kterými jsme začali pořádat pravidelná on-line setkání s cílem předávat si zkušenosti z dobré praxe; v oblasti homesharingu jsme se dále zaměřili na přípravu a úpravu potřebných dokumentů (smlouvy s primárními hostitelskými rodinami, etický kodex, plán péče, metodika), začali jsme se zaměřovat na propagaci a osvětu homesharingu v Pošumaví (resp. v Plzeňském kraji, kde prozatím není tato podpora zastoupená), začali jsme šířit myšlenku homesharingu v rodinách a rozvíjet webové stránky pro homesharing; v této souvislosti jsme začali hledat inspirace na jiných webových stránkách organizací, které se již homesharingem zabývají; dále jsme začali mapovat potřeby v Pošumaví, zabývat se otázkou cílových skupin a navazovat sítě s primárními rodinami a dobrovolníky, kteří by se chtěli do homesharingu zapojit.
Setkali jsme se s projektovými týmy (OPZ+) ze sousedních MAS Plzeňského kraje ve Stříbře, kde jsme sdíleli postřehy, potřeby a plány jednotlivých MAS v rámci Strategií CLLD 2021–2027 v sociální a komunitní oblasti; dále jsme projednávali možnosti spolupráce napříč MAS Plzeňského kraje a možnosti pravidelného setkávání.
Ve spolupráci s pracovním týmem MAS Pošumaví jsme řešili koordinaci a propojování podpory členských obcí v Pošumaví z více programů (zejm. IROP, OPZ+ a MAP III, IV).
S realizačním týmem projektu Podpora komunitních a sociálních aktivit na území Pošumaví jsme se setkali on-line; hlavním tématem setkání bylo sdílení nových zpráv z terénu v rámci začínajícího projektu.
Společně jsme začali přemýšlet nad evaluací projektu Podpora komunitních a sociálních aktivit na území MAS Pošumaví a vymýšlet podrobnější strategii ověřování naplňování vytyčených cílů projektu; dále jsme pracovali na pilotním webu Spolu v Pošumaví, naplňovali jsme publicitu v rámci nejrůznějších médií (např. webové stránky MAS Pošumaví, Facebook MAS Pošumaví, Horažďovický Obzor, Klatovský deník, Sušické noviny, Zpravodaj Kdyňsko) a věnovali jsme se péči o rozrůstající se projektový tým.
Střípky fotografií z realizovaných aktivit
Setkání maminek z Klatovska, které usilují o chráněné bydlení
Seznámení s postupem vzniku nové sociální služby
Vysvětlení vzniku nové sociální služby zahrnovalo všechny detaily
Dotazníkové šetření potřeb maminek s postiženými dětmi z Klatovska
Setkání ke komunitnímu plánování sociálních služeb na MěÚ Horažďovice
Ze setkání k sociálním službám v Horažďovicích vznikl akční plán 2023
Naše aktivity v médiích
Aktivity projektu např. v Klatovském zpravodaji ZDE
Podporu komunitní spolupráce na Horažďovicku jsme prezentovali prostřednictvím videorozhovoru se starostou města Horažďovice na YouTube kanále MAS Pošumaví a v lokálních médiích na Horažďovicku