Květen 2023
S realizačním týmem projektu Podpora komunitních a sociálních aktivit na území Pošumaví jsme se poprvé setkali osobně v budově MAS Pošumaví; s účastí předsedy a manažera MAS Pošumaví jsme se setkali v celém pracovním týmu; hlavním tématem bylo vzájemné osobní představení, projednání pracovních úkolů každého člena a vzájemné sdílení rolí v projektu, připomenutí nových zpráv z terénu a diskuze o webových stránkách Spolu v Pošumaví; na konci měsíce proběhlo ještě jedno setkání realizačního týmu on-line.
V květnu jsme se dále intenzivně věnovali dotazníkovému šetření potřeb neformálních pečujících na území MAS Pošumaví a společnému setkávání s neformálními pečujícími a poskytovateli sociálních služeb; zpočátku měsíce jsme rozeslali neformálním pečujícím dotazník, který byl zaměřen na chybějící sociální a další služby a aktivity pro pečující rodiny; setkání s pečujícími osobami a poskytovateli služeb se uskutečnilo dvakrát v Klatovech na konci měsíce května a bylo rozděleno na setkání pečujících o děti a mladé dospělé osoby.
V květnu se uskutečnilo setkání řídící skupiny komunitního plánování sociálních služeb na Horažďovicku, jehož hlavním bodem bylo projednání a schválení akčního plánu pro rok 2023.
Setkali jsme se se zástupkyní Diakonie západ za účelem koordinace poskytované podpory pro neformální pečující v území MAS Pošumaví, sdílení potřeb cílové skupiny a projednání možností spolupráce MAS Pošumaví a Diakonie západ v rámci podpory a vzdělávání neformálních pečujících.
Na MěÚ v Klatovech jsme uspořádali setkání maminek z Pošumaví, které usilují o vytvoření chráněného bydlení pro své dospívající a dospělé zdravotně postižené děti se zástupci města Klatovy; cílem setkání byla diskuze s místostarosty města Klatovy o potřebnosti dané služby na Klatovsku.
Další dotazníkové šetření, které jsme zahájili v květnu a bude platné delší čas, se zaměřuje na zjišťování potřebnosti vzniku svépomocných skupin neformálních pečujících; dotazníky jsme průběžně vyhodnocovali, na základě nich jsme plánovali další termíny setkání neformálních pečujících v jednotlivých místech; nadále jsme si vytvářeli vlastní databázi kontaktů na neformální pečující v území MAS Pošumaví.
Proběhlo klíčové jednání s místostarosty v Klatovech, kde jsme konzultovali a diskutovali potřeby pečujících a možnosti služeb; posun vnímáme ve stanovení podkladů pro další práci s neformálními pečujícími.
Navštívili jsme Mezigenerační a dobrovolnické centrum Totem, z. s. v Plzni, kde jsme se potkali se zástupci klíčových organizací pro podporu sociálních aktivit (Diecézní charita Plzeň, Farní charita Cheb, Raná péče MOTÝL a generální vikář plzeňské diecéze), abychom jim představili homesharing; dále jsme se inspirovali zajímavými dobrovolnickými, komunitními a mezigeneračními projekty a podpůrnými aktivitami zaměřenými na aktivní seniory a rodiče.
Část realizačního týmu se zúčastnila Národní konference venkov ve Frýdlantu nad Ostravicí, kde jsme sbírali potřebné kontakty napříč ČR a inspirace (nejen) v rámci celostátně realizovaných projektů OPZ+; po cestě na konferenci jsme se setkali s projektovým manažerem ze zámku Žďár nad Sázavou, který nás mimo jiné zaujal vlastní motivací zapojovat do správy památkových objektů a hospodářských pozemků v majetku rodiny Kinských místní komunitu.
Dále jsme se zlepšovali v metodice komunitní práce u organizace Rosteam; v květnu jsme se věnovali tématům analýza témat v komunitní práci, akční a tematické skupiny, organizační struktury v komunitách, akční plánování, participace a participační techniky, lídrovství v komunitní práci, silné stránky a hájení zájmů, evaluace komunitní práce, software EVKA a evidence komunitní práce; získané znalosti, dovednosti i postoje, které nás učily pracovnice Fakulty sociálních studií Ostravské univerzity, jakož i jejich osobní přístup k řešení témat ve společnosti, jsou pro nás neustále obrovskou inspirací, motivací a vodítkem pro další vzdělávání a pojetí aktivit v projektu Podpora komunitních a sociálních aktivit na území MAS Pošumaví.
Na Horažďovicku jsme se setkávali s místní komunitou a aktéry v oblasti komunitní spolupráce na projektu "oživování Práchně", systematicky jsme postupovali k naplnění dílčích cílů komunitního projektu; dále jsme zde získávali potřebné kontakty na místní obyvatele a zjišťovali jejich zájem zapojit se do komunitních aktivit (na společenské akci Prácheňsko na Práchni jsme oslovili a získali další členy z řad místních obyvatel, kteří se posléze stali součástí ustálené pracovní skupiny současného komunitního projektu).
Ve Velharticích a ve spádové obci Nemilkově proběhla dvě veřejná setkání; komunitní setkání ve Velharticích se věnovalo tématu úprava veřejných prostor ve spolupráci s místními obyvateli, nemilkovské setkání aktérů a obyvatel Velhartic a dalších místních částí se týkalo společného rozvoje místního turismu; velhartická komunita se rozhodla požádat o grant z Nadace Via na úpravu komunitního ohniště a zázemí ve sportovním areálu, aktéři místního turismu a zaujatí místní obyvatelé se dohodli na vytvoření společných webových stránek.
V podpoře homesharingu jsme pokračovali v přípravě mediální kampaně a osvětě mezi cílovými skupinami a aktéry, kterých se problematika týká; vyjasňovali jsme si cílovou skupinu, pokračovali jsme v tvorbě vlastní databáze kontaktů na primární rodiny a dobrovolníky, vytvářeli jsme PR materiály potřebné pro komunikaci s cílovou skupinou i aktéry.
V aktivitě paliativní péče jsme mapovali potřeby cílových skupin, přímo jsme podporovali některé jednotlivce z cílové skupiny a dále jsme se vzdělávali v dané problematice; získali jsme novou posilu realizačního týmu o novou terénní pracovnici.
Začali jsme připravovat podklady pro společnou evidenci a evaluaci aktivit projektu Podpora komunitních a sociálních aktivit na území MAS Pošumaví.
Pracovali jsme na pilotním webu Spolu v Pošumaví, naplňovali jsme publicitu v rámci nejrůznějších médií (např. webové stránky MAS Pošumaví, Facebook MAS Pošumaví, Horažďovický Obzor, Klatovský deník, Sušické noviny, Zpravodaj Kdyňsko) a věnovali jsme se péči o projektový tým.
Střípky fotografií z realizovaných aktivit
Naše podpora v oblasti homesharingu je první v Plzeňském kraji
Setkání obyvatel Velhartic k tématu úpravy veřejného prostranství v obci
Navázání komunikace s obyvateli pod Práchní pro komunitní spolupráci
Komunitní spolupráce pod Práchní by se neobešla bez podpory starostů
Diskuze s místostarosty v Klatovech o potřebách neformálních pečujících
Maminky usilující o chráněné bydlení na Klatovsku na MěÚ v Klatovech
Setkání v plzeňském centru Totem a představení aktivity homesharingu
První osobní setkání realizačního týmu projektu OPZ+
Ukončení jarního vzdělávání s lektorkami organizace Rosteam
Naše aktivity v médiích
Aktivita homesharingu např. v Deníku ZDE