Listopad 2023
V aktivitě aktivní rodiče v Pošumaví proběhla první společná jóga děti do třech let a druhý navazující seminář ke znakování s miminky, kde jsme společně sdíleli pokroky. Začala nás pravidelně podporovat provozovatelka dětského centra Beruška Klatovy, domluvili jsme se na pravidelném pořádání jógových setkání maminek s dětmi právě v tomto klatovském centru. Také jsme se napojili na místní lektorku jógy a spojili jsme se s pracovnicí Domu zahraniční spolupráce kvůli zjišťování možností pravidelných příspěvků na společnou komunitní činnost aktivních maminek z Pošumaví, mezi něž patří i maminky do 30 let. Dále jsme se uvnitř realizačního týmu věnovali konzultacím ohledně metodických postupů v komunitní práci, především v tématu aktivizace maminek pro pravidelné potkávání a zapojení do realizace komunitních aktivit.
Na Práchni jsme společně s obcí Velké Hydčice uspořádali první pracovní brigádu pod záštitou MAS Pošumaví a plzeňské organizace TOTEM (dobrovolníci podepsali dobrovolnické smlouvy); dále jsme se setkávali nebo jsme si telefonovali s dobrovolníky a zájemci o spolupráci na komunitním projektu, odbornou veřejností a aktéry, s nimiž je potřeba, aby komunita spolupracovala na oživování Práchně; začal se zde připravovat spolek Prácheň žije! Komunita se třikrát sešla ke stanovám spolku (dvakrát osobně, jedenkrát on-line); dále proběhla komunitní oslava k úspěšné finanční sbírce na platformě Darujme s dárci a on-line prezentace postupů prácheňské komunity ve sbírkové činnosti na semináři pro grantisty Nadace Via; dobrovolnice z Horažďovic přispívala (denně) na Facebook Prácheň (byla podpořena i při svém výpadku, kdy musela absolvovat náročnou operaci, soustavně jsme s ní komunikovali o postupech komunitní práce v Horažďovicích a Velkých Hydčicích přes mobil).
Ve Velharticích jsme společně s obcí Velhartice uspořádali komunitní sázení stromů na panské louce s opékáním buřtů. Na jaře nás ještě bude čekat úprava okolí některých stromků (usadit více drnů k hrazení vody při zalévání, lehce zkultivovat travnatý povrch meze) a máme v plánu i označit jednotlivé stromky štítky, dle počasí pak s komunitou také doplníme ochrany stromků proti mrazu a okusu zvěří.
Ve Strašíně jsme společně s obcí Strašín uspořádali míčové sportovní dopoledne na tenisovém kurtu, které jsme zakončili společným obědem a plánováním dalších společných aktivit (i zde jsme opékali buřty).
V Rabí komunita BRČko uspořádala spolu se spolkem ROSa a městem Rabí výtvarně-hudebně-vyprávěcí dílničku ve spolkovém domě před tradičním svatomartinským průvodem; děti a rodiče vyráběli lucerny, ježky, louče, svatomartinské pláště, učili se svatomartinskou koledu a poslouchali vyprávění dobrovolníka coby sv. Martina, dále se přidali do asi stopadesátičlenného lampionového průvodu městem Rabí.
V Klatovech jsme začali plánovat vánoční prosincové moštování v Moštárně Klatovy, kde bychom rádi uspořádali besedu ke komunitní zahradě. Spolu s moštárnou Klatovy jsme vytvořili tiskovou zprávu.
Dále jsme v Klatovech v budově MAS Pošumaví na konci listopadu uspořádali setkání pro neformální pečující s názvem Co by bylo, kdyby... (setkání pro rodiny, které pečují o děti nebo dospělé s postižením).
V iniciativě Spolu v Pošumaví jsme navázali intenzivnější spolupráci s pracovnicí Domu zahraniční spolupráce s cílem podpory komunitních a sociálních aktivit v celém Pošumaví.
Absolvovali jsme školení k fundraisingu v plzeňské organizaci TOTEM, nabyté vědomosti bychom rádi šířili v rámci podpory sociálních a komunitních aktivit do celého Pošumaví.
Pro členy MAS Pošumaví jsme v listopadu uspořádali workshop ke komunikaci na sociální síti Facebook s lidmi z obce, regionu a dobrovolníky; setkání proběhlo v Rabí a zúčastnili se ho čtyři členové (město Rabí, charita Horažďovice, charita Sušice a Úhlava, o. p. s.).
V Horažďovicích jsme uspořádali ve spolupráci s organizací Diakonie ČCE západní Čechy mezioborové setkání k rané péči, která podporuje děti raného věku se specifickými potřebami a jejich rodiny, a dále k možné podpoře osob, které se dostali do tíživých sociálních situací. Setkání se zúčastnili regionální pracovnice MŠ, fyzioterapeutky, pracovníci speciálně pedagogického centra, pracovnice úřadu práce a sociálního odboru MÚ Horažďovice a kolegové ze sociálních a návazných služeb působících v horažďovickém regionu. Proběhlo setkání na ÚP v Klatovech s pracovnicí, která má na starosti zaměstnávání osob se zdravotním postižením, a řešili jsme možnosti podpory zaměstnávání cílové skupiny. Dále v Horažďovicích dojednáváme prezentaci sociálních služeb na valné hromadě DSO Horažďovicko (proběhne v prosinci).
Dále jsme se zabývali otázkou udržitelností aktivit Spolu v Pošumaví a v rámci realizačního týmu i týmu MAS Pošumaví jsme řešili možnosti budoucího pokračování stávajících aktivit.
V rámci realizačního týmu jsme se v listopadu setkali on-line, hlavním tématem bylo sdílení novinek z regionu, reflexe klíčových aktivit projektu a představení nových členů týmu.
V oblasti paliativní péče jsme nadále poskytovali potřebnou podporu a vzdělávání cílovým skupinám a dále jsme komunikovali s aktéry. Probíhala jednorázová poradenská pomoc, klienti si nás v přiměřené míře neustále hledají.
V aktivitě podpora neformálních pečujících jsme získali novou pracovní posilu, stabilizoval se pracovní tým o čtyřech lidem, řešíme organizaci práce, vytvořili jsme informační leták pro neformální pečující a chystáme se na jeho distribuci mezi aktéry (nemocnice, starostové). Skupina neformálních pečujících se ve Kdyni pravidelně setkává, v listopadu řeši PR aktivity podpora neformálních pečujících.
Ve Kdyni jsme se uspořádali besedu o homesharingu. Zároveň jsme se spojili se dvěma potenciálními primárními rodinami on-line (další setkání je naplánováno na leden).
Střípky fotografií z realizovaných aktivit
Jógové komunitní setkání aktivních maminek z Pošumaví v Klatovech
Uspořádání setkání k podpoře sociální služby raná péče v Horažďovicích
Komunita Prácheň zakládá svůj spolek s názvem Prácheň žije!
Absolvování workshopu k fundraisingu v TOTEM Plzeň realizačním týmem
Dokumentace účastníků komunitní svatomartinské dílničky v Rabí
Vítězové v komunitním sportovním dopoledni ve Strašíně
Uspořádání workshopu ke komunikaci s komunitami přes Facebook v Rabí
Komunitní sázení stromů na panské louce ve Velharticích
Setkání rodin, pečujících o dospělého nebo dítě s postižením v Klatovech
Naše aktivity v médiích
Aktivity ve komunitnímu projektu Prácheň žije! v horažďovickém měsíčníku OBZOR ZDE