V aktivitě spolupráce obyvatel v pošumavských obcích jsme pokračovali v rozběhnutých projektech a nadále jsme oslovovali členské obce MAS Pošumaví a komunitní lídry v území ke spolupráci.
Ve Velharticích jsme získali grant na výstavbu komunitní ohniště z programu Nadace Via Místo, kde žijeme a pokračovali jsme v komunitní práci; komunitní pracovnice (zároveň v roli místostarostky) spolu s dalšími zástupci obce věnovali čas přípravám projektu komunitního ohniště a komunitní výsadby stromů na vybrané louce ve Velharticích.
Na Horažďovicku probíhaly dílčí kroky k naplnění komunitního mezigeneračního projektu "oživování Práchně", komunikovali jsme s místními obyvateli, podporovali jsme aktivizaci a přebírání lídrovství členů komunity v daném tématu, nadále jsme síťovali obyvatele na místní aktéry a obce při spolupráci na komunitním projektu; horažďovická komunita získala grant na pořízení lavičky a dřevořezby ke komunitní questingové hře z Horažďovic na Prácheň z programu Nadace Via Místo, kde žijeme a dále vyhlásila veřejnou sbírku na pořízení vzdělávacích kešek ke hře na platformě darujme.cz/prachenzije; v závěru letních prázdnin jsme připravili zářijové setkání aktérů a obyvatel komunity pod Práchní k dalším menším projektům komunitní spolupráce (nadále na téma oživování Práchně) a komunitní setkání v horažďovické kavárně Šibule.
V srpnu jsme se dále zaměřovali na rozvoj komunitní spolupráce aktivních rodičů z Klatovska (v tuto chvíli zejména maminek s dětmi na rodičovské dovolené, které se chtějí potkávat za účelem vzdělávání v oblasti seberozvoje ve výchově a všestranného rozvoje dětí); sociální síť komunity maminek z regionu Klatovska (částečně i Sušicka) začala být velice živá jak v on-line prostředí (ve skupině na sociální síti Facebook), tak v rámci osobních schůzek; v srpnu jsme se osobně potkali s komunitou aktivních rodičů (převážně maminek s dětmi) jednou, jednalo se o diskuzní setkání na téma respektující komunikace s dětmi / v rodině; dále jsme společně naplánovali několik setkání na září; před každým setkáním probíhají ankety s dotazy na místo, datum a čas, téma, po setkání shrnutí schůzky a reflexe (diskutujeme a vytváříme zápisy pro evidenci našich společných pokroků).
Zúčastnili jsme se pražského setkání k podpoře komunitní spolupráce z programů Erasmus+ a Evropského sboru solidarity.
Rozvinuli jsme téma aktivizace seniorů; právě s seniorech jsme začali objevovat čilé dobrovolníky (zejména ve svazku obcí Pošumaví); rozpoutali jsme diskuzi ve spolupracujících obcích (např. ve Strašíně, Žihobcích, Rabí), jakým způsobem by se mohla veřejnost (vč. aktivních seniorů) spolupodílet na rozvoji komunitního života v obcích (konkrétně například při vzniku pečovatelského domu s komunitně-sociálně-aktivizačním prostorem ve Strašíně), začali jsme intenzivně připravovat otevírací akci v Žihobcích k dobrovolnictví v regionu svazku obcí Pošumaví s dobrovolnickým zapojením veřejnosti do komunitních témat v obcích.
V srpnu jsme se potkali se starostou obce Rabí, který je nakloněn ke spolupráci v osvětě a kampani k homesharingu (díky starostovi budeme dále vyjednávat možnosti spolupráce v celém území svazku obcí Pošumaví); díky osobní a mediální spolupráci s dalšími aktéry a obyvateli v obcích na Klatovsku, Horažďovicku a Sušicku, a také díky neustálé podpoře organizace Děti úplňku, se nám podařilo vytvořit a šířit nabitý podzimní program přednáškových cyklů k homesharingu; přednášky proběhnou na podzim na nejrůznějších veřejných místech v členských obcích MAS Pošomaví (např. v knihovnách, spolkových domech aj.); dále jsme pokračovali v osvětě homesharingu, informační a náborové kampani a tvoření databáze kontaktů na dobrovolníky a pečující rodiny.
V aktivitách podpora neformálních pečujících, svépomocných skupin a v péči o osobu blízkou jsme pokračovali v rozběhnuté spolupráci s obcemi, aktéry a cílovými skupinami v území; nadále jsme aktivně komunikovali s obyvateli, kteří potřebují podporu v sociálních oblastech (především na Kdyňsku), obcemi a poskytovateli sociálních služeb (mj. i na Horažďovicku a Sušicku); nadále jsme tvořili databáze kontaktů na cílové skupiny.
V aktivitě komunitní plánování sociálních služeb jsme zpracovávali výstupy z dotazníkového šetření potřeb pečujících osob na území MAS Pošumaví.
V oblasti paliativní péče jsme nadále poskytovali potřebnou podporu a vzdělávání cílovým skupinám a dále jsme vyhledávali potenciální rodiny, které potřebují naši podporu; zaměřili jsme se více na komunikaci s aktéry a obcemi na Sušicku a Horažďovicku, a šířili jsme vytvořené propagační materiály k paliativní péči; v srpnu jsme také uspořádali přednášku o paliativní péči pro sušické seniory v domově důchodců.
Finalizovali jsme webové stránky Spolu v Pošumaví, umístili jsme připravovaný obsah na oficiální doménu www.spoluvposumavi.cz a rozšířili společný web mezi obyvatele, aktéry a starosty členských obcí MAS Pošumaví.
Odevzdali jsme první monitorovací zprávy, zprávy o realizaci a evaluační formuláře za všechny aktivity projektu Podpora komunitních a sociálních aktivit na území MAS Pošumaví.
Na samém sklonku srpna jsme se setkali v užším týmu komunitních pracovnic MAS Pošumaví; proběhla reflexe a vzájemná zpětná vazba postupů komunitní práce v daných lokalitách a obcích, začali jsme se připravovat na vzdělávání do konce roku ve spolupráci s pracovnicemi organizace Rosteam a aktivně jsme vyhledávali další možnosti vzdělávání a supervize.
Setkání se starostou města Rabí k podpoře homesharingu
Začali jsme usilovat o podporu komunit z Erasmu+ a ESS
Shrnutí srpnové soutěže ke komunitní hře v Horažďovicích