TOP 2023

Komunita Prácheň

Co se dělo v roce 2023?

Co dává členům komunity zapojení do komunitního projektu Prácheň žije dle jejich slov? 

Aktivní rodiče (maminky) v Pošumaví

Co se dělo v roce 2023?

Co dává členům komunity zapojení do společných aktivit v Pošumaví dle jejich slov?

Komunita Strašín

Co se dělo na podzim 2023?

Co dává členům komunity zapojení do komunitních aktivit ve Strašíně dle jejich slov?

Komunita BRČko (Rabí, Bojanovice, Čepice)

Co se dělo na podzim 2023?

Co dává členům zapojení do komunitních aktivit ve skupině BRČko dle jejich slov?

Komunita Velhartice

Co se dělo v roce 2023?

Co dává členům komunity zapojení do komunitních aktivit ve Velharticích dle jejich slov?

Komunitní zahrada Klatovy

Co se dělo na konci roku 2023?

Zhodnocení toho, co komunitě spolupráce na tvorbě komunitní zahrady přináší, můžeme přinést až v následujícím období.

Homesharing v Pošumaví

Co se dělo v roce 2023?

Zhodnocení toho, co primárním a hostitelským rodinám zapojení do homesharingu dává, můžeme přinést až v následujícím období.

Podpora v péči o blízkou osobu (neformální pečující ) 

Co se dělo v roce 2023?

Co dává neformálním pečujícím naše podpora dle jejich slov?

Svépomocné skupiny (neformální pečující) na Kdyňsku

Co se dělo v roce 2023?

Co dává našim účastníkům zapojení do svépomocných skupin dle jejich slov?

Paliativní péče na Sušicku a Horažďovicku

Co se dělo v roce 2023?

Komunitní plánování sociálních služeb na Horažďovicku 

Co se dělo v roce 2023? 

Dobrovolnictví v Pošumaví a mediální komunikace jinak

Co jsme v tématech dobrovolnictví a mediální komunikace zkusili v roce 2023

Zkusili jsme komunikovat s veřejností téma dobrovolnictví v našich pošumavských obcích přes příběhy konkrétních dobrovolníků ze svazku obcí Pošumaví, jehož součástí jsou převážně malé vesnice. Oslovovali jsme průběžně mnoho obyvatel nejrůznějších motivací, zájmů a věků, kteří vykonávají nezištně a nadšeně pro své okolí nějakou záslužnou činnost (pečují o krajinu, zachraňují památky, fotografují krajinu a pečují o platformu pro sdílení fotografií s veřejností, píšou články o krajině a společenském dění v Pošumaví, pečou dorty na komunitní akce, provádí záchranářskou činnost ve dne i v noci, organizují kulturní, společenské a komunitní akce, pečují o knihovnu, uklízejí v obcích, venčí psy sousedům, nosí nákupy seniorům, vedou lekce cvičení pro komunitu, ale třeba i darují krev nebo jsou pravidelnými donátory charitativních a jiných projektů). Snažili jsme se některé příběhy zviditelnit a pozvat obyvatele na společné setkání k dobrovolnictví do Žihobec (záměrně do menší pošumavské vesnice). Sem se nám v říjnu podařilo přizvat nejen obyvatele, ale i starosty, ředitele a zástupce nejrůznějších organizací ze svazku obcí Pošumaví, z Horažďovic a Sušice, zástupkyni Mezigeneračního a dobrovolnického centra TOTEM, zástupce klatovské pobočky Dobrovolnického centra ADRA, zástupkyni Domu zahraniční spolupráce, starostku z Andělské Hory a ředitelku Chelčického domova sv. Linharta. Všichni měli možnost se k tématu dobrovolnictví vyjádřit, sdílet aktuální potřeby ze své pozice, seznamovat se, zahajovat spolupráci, síťovat se mezi sebou a zjišťovat, kde to dobře funguje a kdo jim v dobrovolnictví může být oporou. V rámci akce k dobrovolnictví jsme vyzkoušeli malou (venkovskou) mediální kampaň, která se stala motivací zlepšovat komunikaci s veřejností nejen pro organizaci MAS Pošumaví, ale i obce, organizace a komunity v Pošumaví. Ve vlnách říjnová akce k dobrovolnictví začíná přinášet postupně své plody a nové výzvy.

Komu to například pomohlo a jak? 

Pomohlo to obyvatelům (dobrovolníkům). Jak? 

Obyvatelé začali pojmenovávat své dobrovolnické aktivity v komunitách, které dle jejich slov "nestojí za řeč". Někteří jen sdíleli s ostatními své dobrovolnické zkušenosti, někteří začali sami nově (anebo znovu) vykonávat nejrůznější aktivity ve svých nebo sousedních obcích s pocitem obdarování jiných lidí i sebe sama. Někteří obyvatelé pochopili, že dobrovolnictví může být běžnou součástí života anebo i třeba jen jedním z prostředků naplnění jejich aktuální potřeby (např. socializace, když se cítí být sami po rozchodu s partnerem, právě se přistěhovali do nové vesnice nebo prožívají pocit izolace na rodičovské dovolené anebo např. seberealizace, když odejdou do důchodu nebo ztratí milované zaměstnání a dobrovolnická činnost jim může tuto ztrátu trochu nahradit). Obyvatelé se také dozvěděli o možnostech financování svých dobrovolnických aktivit z nejrůznějších zdrojů a zjistili, že mohou získat podporu od organizací jako je MAS Pošumaví, TOTEM Plzeň, ADRA Klatovy, Dům zahraniční spolupráce, Nadace Via, Nadace Partnerství aj. 

Pomohlo to organizaci MAS Pošumaví. Jak? 

Organizace MAS Pošumaví začala zařazovat práci s dobrovolníky do běžné praxe při podpoře komunitních aktivit v obcích. Pracovníci MAS Pošumaví se začali lépe orientovat v možnostech podpory dobrovolníků ze strany jiných organizací, např. TOTEM Plzeň, ADRA Klatovy (pojištění, vzdělávání dobrovolníků, podpora koordinátorů dobrovolníků aj.), a další finanční či hmotné podpoře dobrovolníků (dobrovolnických skupin) z nejrůznějších dotačních programů, grantů, nadací aj. Zároveň si pracovníci MAS Pošumaví vytvořili, na základě potřeby lépe komunikovat projektová témata (rovněž téma dobrovolnictví v komunitách) s veřejností, mediální komunikační plán. Některé osvědčené principy komunikace na sociálních sítích začali uplatňovat v rámci organizace nebo přímo v komunitách v obcích MAS Pošumaví.